Miért érdemes cink tartalmú étrend-kiegészítőt szedni?

A cink egy nélkülözhetetlen ásványi anyag, amely kulcsszerepet játszik az immunrendszer működésében, a sebgyógyulásban és még a haj, bőr és köröm egészségében is. Ha szeretnéd természetes módon támogatni a szervezetedet, érdemes odafigyelni a megfelelő cinkbevitelre! Cikkünkben a Pirulafutáron elérhető termékek segítségével bemutatjuk, miért olyan fontos ez az ásvány, milyen forrásokból érdemes pótolni, és hogyan segíthet a mindennapi egészséged megőrzésében. Olvass tovább, hogy megtudd a legfontosabb tudnivalókat!
Sokan akkor keresik a cink tartalmú étrend-kiegészítőket, amikor rosszul érzik magukat vagy hajhullással és gyenge körmökkel küzdenek.
És jó okkal teszik ezt, hiszen a cink az egyik legnagyobb mennyiségben előforduló nyomelem a szervezetben, és kulcsszerepet játszik egészség szinte minden területén. Kutatások szerint a cink hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéshez, stabilizálja a vércukorszintet, és támogatja a bőr, a szem és a szív egészségét. Számos oka van annak tehát, hogy megfelelő mennyiségű cink legyen a szervezetünkben.
Honnan tudhatjuk, hogy kevés a cink a szervezetünkben?
Bár a cinkhiány nem gyakori, az ásványi anyag esszenciális tápanyagnak számít, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem képes önmagában előállítani. A korlátozott étrendű, károsodott tápanyag-felszívódású vagy szimplán bizonyos emberek érzékenyebbek lehetnek a cink hiányállapot kialakulására.
A cinkhiány tünetei közé tartozik a csökkent immunitás, hajhullás, rossz étvágy, hasmenés és lassú sebgyógyulás.
Hogyan tudjuk pótolni?
Az étrend-kiegészítők piacán rengeteg terméket találunk. Cinket találunk önmagában vagy kombinálva C-és D-vitaminnal. Ezeket a vitaminokat leginkább a téli, megfázásos időszakban javasolják. A haj-és köröm vitaminokban számos más összetevővel együtt található meg a cink. A Pirulafutáron is számos cink tartalmú termék elérhető.
De mégis melyik lehet számunkra a megfelelő cink készítmény?
A cink számos kémiai változata megtalálható az étrend-kiegészítő piacon. A cink e különféle formái különböző módon hatnak az egészségére.
Íme néhány típus, amelyeket a piacon forgalmaznak:
Cink-glükonát: Az egyik leggyakoribb forma a cink-glükonátot, amelyet gyakran használnak megfázás elleni gyógyszerekben, például cukorkákban és orrsprayben.
Cink-acetát: A cink-glükonáthoz hasonlóan a cink-acetátot is gyakran adják a megfázás elleni pasztillákhoz a tünetek csökkentése és a gyógyulás felgyorsítása érdekében.
Cink-szulfát: Amellett, hogy segít megelőzni a cinkhiányt, a cink-szulfátról kimutatták, hogy csökkenti a pattanások súlyosságát.
Cink-pikolinát: Egy régebbi tanulmány szerint a szervezetünk jobban hasznosítja ezt a formát, mint más típusú cinket, beleértve a cink-glükonátot és a cink-citrátot.
Cink-orotát: Ez az egyik leggyakoribb típusú cink-kiegészítő a piacon.
Cink-citrát: Egy 2014-es tanulmány kimutatta, hogy ez a fajta cink só ugyanolyan jól felszívódik, mint a cink-glükonát, de kevésbé keserű íze van.
Az, hogy mennyi cinket kell bevinnünk naponta, függ az étrendtől és a választott étrend-kiegészítő típusától is, mivel ezek a kiegészítők különböző mennyiségű elemi cinket tartalmazhatnak. Felnőttek számára az ajánlott napi adag általában 15-30 mg elemi cink. Ez a mennyiség akkor is elérhető, ha az egészséges táplálkozás részeként különféle cinkben gazdag ételeket fogyasztunk, például húst, baromfit, tenger gyümölcseit, gabonapelyheket, dióféléket, magvakat, hüvelyeseket és tejtermékeket.
Nagyobb dózisú cink alkalmazható olyan állapotok kezelésére, mint a pattanások, hasmenés és légúti fertőzések.
A túlzott cinkfogyasztással járó lehetséges mellékhatások miatt azonban a legjobb, ha nem lépjük túl a napi 40 mg-os felső határt. Mellékhatásként előfordulhat émelygés, hányás, hasmenés és gyomorfájdalom. Ráadásul a napi 40 mg elemi cink túllépése influenzaszerű tüneteket, például lázat, köhögést, fejfájást és fáradtságot okozhat.
A cink akadályozhatja a szervezet rézfelvételi képességét is, ami idővel ennek a kulcsfontosságú ásványi anyagnak a hiányához vezethet.
Ezenkívül kimutatták, hogy a cink-kiegészítők befolyásolják bizonyos antibiotikumok felszívódását, és csökkentik azok hatékonyságát, ha egyidejűleg szedik őket.
A mellékhatások kockázatának csökkentése érdekében fontos betartani a napi ajánlott adagot, és nem szabad túl lépni a napi 40 mg-os tolerálható felső határt, kivéve, ha orvosi felügyelet mellett történik.
Ha bármilyen negatív mellékhatást tapasztalsz a cink tartalmú kiegészítők bevétele után, csökkentsd az adagot és konzultálj egészségügyi szakemberrel.
Összegezve tehát a cink nélkülözhetetlen ásványi anyag, amely támogatja az immunrendszer működését, segíti a sebgyógyulást, hozzájárul a bőr egészségéhez és fokozza a szellemi frissességet. Emellett hozzájárul a haj és a körmök erősségéhez, valamint szerepet játszik a hormonális egyensúly fenntartásában. Viszont ne feledd, hogy az étrend-kiegészítő nem helyettesíti az egészséges életmódot!
Források:
16 Foods Rich in Minerals : Zinc Supplements: Benefits, Dosage, and Side Effects